26.9. Korzystanie z poczty z połączeniami Dialup

Jeżeli mamy statyczny adres IP raczej nie będzie potrzebnym, aby zmieniać ustawienia konfiguracji domyślnej. Wystarczy ustawić poprawną nazwę hosta i sendmail poradzi sobie z całą resztą.

W przypadku gdy mamy dynamicznie przypisywany adres IP i korzystamy z połączenia PPP prawdopodobnie będziemy mieli skrzynkę pocztową na serwerze naszego ISP. Załóżmy, że domena naszego ISP to example.net, nazwa naszego użytkownika to user, nasz komputer nosi nazwę bsd.home a nasz dostawca Internetu udostępnił nam przekaźnik poczty pod adresem relay.example.net.

W celu pobrania poczty z naszej skrzynki musimy zainstalować agenta pobierania. Dobrym wyborem jest program fetchmail ponieważ obsługuje on wiele różnych protokołów. Jest on dostępny jako paczka lub port (mail/fetchmail). Zazwyczaj dostawcy Internegu umożliwiają korzystanie z POP. Jeżeli korzystamy z użytkownika PPP do połączenia z sięcią Internet możemy automatycznie pobrać pocztę w momencie nawiązania połączenia dzięki poniższemu wpisowi w pliku /etc/ppp/ppp.linkup:

MYADDR:
!bg su user -c fetchmail

Jeżeli, w celu dostarczenia poczty dla odbiorców innych niż lokalni, używamy sendmaila (jak w poniższym przykładzie), prawdopodobnie chcielibyśmy przetworzyć kolejkę wysyłania natychmiast po podłączeniu do Internetu. Aby to osiągnąć należy dodać poniższy wiersz do pliku /etc/ppp/ppp.linkup:

  !bg su user -c "sendmail -q"

Załóżmy że mamy konto dla użytkownika user na komputerze bsd.home. W katalogu domowym użytkownika utwórzmy plik .fetchmailrc:

poll example.net protocol pop3 fetchall pass MySecret

Plik ten powinien posiadać prawa do odczytu tylko dla właściciela ponieważ zawiera on hasło MySecret zapisane otwartym tekstem.

Aby wysyłana poczta miała poprawny adres źródłowy nadawcy w nagłówku, należy zmusić sendmaila do użycia nazwy użytkownika a nie . Należy również skonfigurować sendmaila tak, aby wszelką pocztę wysyłał przez relay.example.net umożliwiając w ten sposób szybszą transmisję poczty.

Poniższy plik .mc powienien być wystarczający do osiągnięcia naszego celu:

VERSIONID(`bsd.home.mc version 1.0')
OSTYPE(bsd4.4)dnl
FEATURE(nouucp)dnl
MAILER(local)dnl
MAILER(smtp)dnl
Cwlocalhost
Cwbsd.home
MASQUERADE_AS(`example.net')dnl
FEATURE(allmasquerade)dnl
FEATURE(masquerade_envelope)dnl
FEATURE(nocanonify)dnl
FEATURE(nodns)dnl
define(`SMART_HOST', `relay.example.net')
Dmbsd.home
define(`confDOMAIN_NAME',`bsd.home')dnl
define(`confDELIVERY_MODE',`deferred')dnl

Szczegóły dotyczące konwersji pliku .mc do sendmail.cf dostępne są w poprzedniej sekcji. Należy również pamiętać o restarcie sendmaila po aktualizacji pliku sendmail.cf.

Ten i inne dokumenty można pobrać z ftp://ftp.FreeBSD.org/pub/FreeBSD/doc/.

W przypadku pytań o FreeBSD prosimy przeczytać dostępną dokumentację przed kontaktem z <questions@FreeBSD.org>.
W sprawie zapytań o tę dokumentację prosimy o kontakt z <doc@FreeBSD.org>.