Rozdział 7. Multimedia

Spis treści
7.1. Streczenie
7.2. Ustawianie karty muzycznej
7.3. Dzwięk MP3
7.4. Odtwarzanie wideo
7.5. Ustawianie karty TV
7.6. Skanery obrazów
Edytował Ross Lippert. Tłumaczył Paweł Sabat.

7.1. Streczenie

FreeBSD wspiera szeroką gamę kart muzycznych, pozwalając nam cieszyć się wysokiej jakości dźwiękiem, włączając w to zdolność do nagrywania i odtwarzania dźwięku w formacie MPEG Audio Layer 3 (MP3), WAV, Ogg Vorbis oraz wielu innych. Kolekcja Portów FreeBSD zawiera aplikacje pozwalające nam edytować nagrany dźwięk, dodawać efekty i kontrolować podpięte urządzenia MIDI.

Z pewną dozą chęci do eksperymentów, na FreeBSD możliwe jest też odtwarzanie filmów i płyt DVD. Liczba aplikacji umożliwiających kodowanie, konwersję i odtwarzanie różnych nośników wideo jest ograniczona w porównianiu do aplikacji od dźwięku. Przykładowo podczas pisania tego tekstu nie ma dobrego programu w Kolekcji Portów FreeBSD, który mógłby zostać użyty do konwersji pomiędzy różnymi formatami wideo, takiego jak audio/sox dla plików dźwiękowych. Jednakże liczba programów w tym obszarze stale się zwiększa.

Rozdział ten opisuje niezbędne kroki, potrzebne do skonfigurowania karty muzycznej. Podczas instalacji i konfiguracji X11 (Rozdział 5) zajęliśmy się obsługą karty graficznej. Mimo tego może zajść konieczność dokonania pewnych zmian, aby uzyskać lepszą jakość odtwarzania.

Po przeczytaniu tego rozdziału będziemy wiedzieli/znali:

Jeśli chcemy wkompilować obsługę któregoś urządzenia w jądro, powinniśmy wiedzieć jak skonfigurować i zainstalować nowe jądro.

OstrzeżeniePróba zamontowania płyt audio przy pomocy polecenia mount(8) będzie skutkować komunikatem błędu lub, w najgorszym przypadku paniką jądra. Te nośniki posiadają specjalną strukturę, która różni się od zwyczajnego systemu plików ISO.

Ten i inne dokumenty można pobrać z ftp://ftp.FreeBSD.org/pub/FreeBSD/doc/.

W przypadku pytań o FreeBSD prosimy przeczytać dostępną dokumentację przed kontaktem z <questions@FreeBSD.org>.
W sprawie zapytań o tę dokumentację prosimy o kontakt z <doc@FreeBSD.org>.